1

Educarea unei noi mentalităţi, în spiritul libertăţii de gândire şi acţiune, al pragmatismului şi al eficienţei vieţii

2

Formarea elevului competent care aplică eficient cunoştinţele achiziţionate în dezvoltarea propriei personalităţi

3

Formarea unui absolvent autonom, responsabil, competent profesional, ce corespunde standardelor de valori ale cetăţeanului european

Bun venit!

Bun sosit pe pagina Liceului Teoretic “Mircea Eliade” din Chişinău!

Cu începere din anul înfiinţării, 1990 şi până în prezent Liceul Teoretic “Mircea Eliade” a demonstrat că este o instituţie de formare a tinerei generaţii prin prestaţia elevilor din Liceu dar şi prin realizările absolvenţilor noştri – absolvenţilor LICEULUI PERSONALITĂŢILOR. Fiind unul din primele licee fondate din Republica Moldova a rămas primul la mai multe compartimente. Liceul a fost conceput şi prelungeşte a fi cu studierea aprofundată a limbii engleze.

De la bun început, scopul instituţiei s-a axat nu doar pe pregătirea propriu-zisă la discipline ale elevilor, dar şi pe:

• educarea unei noi mentalităţi, în spiritul libertăţii de gândire şi acţiune, al pragmatismului şi al eficienţei vieţii;
  • formarea elevului competent care aplică eficient cunoştinţele achiziţionate în dezvoltarea propriei personalităţi;
  • cu aspiraţii la studii performante, devenind un cetăţean activ şi apt de a se integra în societate;
  • formarea unui absolvent autonom, responsabil, competent profesional, ce corespunde standardelor de valori ale cetăţeanului european.

Ani de Experiență
63 Profesori